Diagnostika a léčba očních onemocnění

 

Vzhledem ke struktuře koňského oka, je oční onemocnění běžnou a častou komplikací. Většina očních problémů je závažná a neměla by zůstat neléčená. I zdánlivě drobný problém, který se neléčí, může ohrozit zrak koně, protože postup onemocnění je ve většině případů velmi rychlý.

Vřed rohovky

Vřed je způsoben škrábanci (např. od větví, úlomků nebo větších částic prachu) na rohovce nebo na povrchu oka. Pokud je tento problém zachycen a léčen včas, nebude léčení trvat déle než 10 dní. V případě zanedbání může způsobit vážné poškození oka, v krajním případě může dojít až k prasknutí vředu v oku.  Mezi příznaky vředu patří: bílá nebo zakalená část oka, šilhání nebo abnormální slzení oka.

Equinní Rekurentní uveitida (ERU)

Onemocnění známé jako „měsíční slepota“. Jedná se o nejčastější příčinu ztráty zraku koně. Tento problém je způsoben zánětem střední vrstvy oka nebo očního kanálku. Přesné příčiny stále nejsou jasné, přestože vědci zjistili, že na opakujících se zánětech se podílejí i T-lymfocyty (bílé krvinky odpovědné především za beněčně zprostřednkovanou imunitu) a ničí sítnici. K příznakům tohoto stavu patří: zarudnutí, otok, citlivost na světlo, mžourání, slzení nebo kalné skvrny v oku. V současné době probíhají klinické studie, ve kterých se k terapii equinní rekurentní uveitidy používají kmenové buňky. Tato terapie se zdá být velmi účinnou a je možné, že v budoucnu bude nahrazovat chirurgickou metodu.

Konjuktivitida (zánět spojivek)

Konjuktivitida se objeví v případě, že se ve spojivkách (ostění vnitřní strany víček) koně vytvoří zánět nebo infekce. Příčinou zánětu mohou být bakterie, paraziti, plísně, viry nebo mechanické poškození oblasti oka. Příznaky: zarudlé nebo oteklé oči, silný výtok.

Ucpání slzného kanálku

Nasolakrimální neboli slzný kanálek u koní prochází od koutku oka až k nozdrám. Vlivem infekce nebo zánětu může dojít k jeho ucpání a tím zabránit přirozenému „proplachování oka“. Toto prostředí svědčí bakteriím, které stav komplikují vzhledem k jejich rychlému množení. V tomto případě je nutný zákrok veterinárního lékaře, který slzný kanálek propláchne a zvolí vhodnou terapii.

Spinocelulární karcinom

Spinocelulární karcinom je nejčastější formou rakoviny oka u koní. Toto onemocnění nejčastěji postihuje koně starších 10 let, a je obvykle způsobené expozicí (vystavením) na slunci. Spinocelulární karcinom se projevuje jako nádor na nebo kolem oka. Léčba závisí na velikosti a umístění nádoru, většinou je nutné chirurgické odstranění nádoru a volba vhodné chemoterapie.