AKUPUNKTURA KONÍ


Akupunktura je metoda alternativní medicíny původem z Číny. Je to lékařská technika, která spočívá v napichování speciálních bodů na těle tenkými akupunkturními jehličkami. Tyto body se nacházejí na drahách (meridiánech), kterými proudí životní energie, a které jsou spojeny s jednotlivými orgány v těle.

Akupunktura se začala hojně používat také v koňské medicíně. Tato metoda může být (dle FEI pravidel) použita při jakýchkoliv závodech, avšak pouze ve stáji a nikoliv v kombinaci se zakázanými látkami. Proto můžeme její použití v současné době vidět na důležitých dostizích, vysokých závodech či dokonce olympijských hrách. Organizace AVMA (American Veterinary Medical Association) a AAEP (American Association of Equine Practitioners) tuto terapii přijala jako vědecky uznávanou a kvalitní.

 Nejčastěji se akupunktura používá pro celkové zvýšení výkonu koně, ale je to také vynikající metoda pro zmírnění bolesti svalů a kloubů, obskurní kulhání i bolesti v zádech. Akupunktura může být také velmi efektivní např. pro metabolické problémy, neurologické poruchy, dušnost (RAO - Recurrent Airway Obstruction) a jako prevence nemocí.  

Mám velmi dobrou zkušenost při využívání akupunktury při těchto onemocněních: Hemiplegie laryngu, hyperaktivitě a nervozitě, bolesti pohybového aparátu. Jako aktivní jezdec používám akupunkturu pro své svěřence a pacienty všude tam, kde si nemohu dovolit použití dopingových látek.

Většina koní nemá s aplikací jehel žádné problémy, naopak se zdá, že je to pro ně velmi příjemné.

Akupunktura může být velice účinným nástrojem, jak udržet koně stále výkonného a v dobré kondici.